Nová Zelená úsporám a kotlíkové dotace – zjednodušená orientace pro laiky

:-) Už je známa další výzva Nové zelené úsporám pro rodinné domy. Během několika týdnů bude startovat i další dotační program tzv. Kotlíková dotace.

Protože se běžní lidé v podmínkách a popisech dotačního programu ztrácejí a neorientují, pro zjednodušení zde uvedu několik základních informací, aby jste měli možnost posoudit, jestli Vám stojí za to, se o programy vůbec zajímat – zda by Vám mohly nějak pomoci.

Není zde uveden úplný výčet podrobností, informace jsou  určené pro zvýšení povědomí o možnostech, které program nabízí  letos na podzim a po několik dalších let. Podrobné informace je možné stáhnout si na stránkách programu www.novazelenausporam.cz  a  www.kr-vysocina.cz/kotliky  :-) a nastudovat. Nebo zajít na konzultaci za energetickými specialisty a projektanty.

Uvádím zde jen ty nejzákladnější informace, kterými se program řídí. Programy poběží od podzimu průběžně několik let, bez stopování, takže předpokládám, že nám všem, projektantům i stavebníkům, ubude stresu z nestíhání. :-)

Na co lze tedy  žádat?

Program Nová zelená úsporám je rozdělen do tří oblastí A, B a C.

 

                           Oblast A

=  zateplení STARÝCH  DOMŮ

- zde můžete žádat na svoje zateplení až 50% z jeho pořizovací ceny. To znamená, pokud si pořídíte kvalitní zateplení např. za 400tisíc Kč, lze na to čerpat dotaci až 200tis Kč a ze svého dáte pak  jen 200tis Kč. 

- to že dostanete tolik peněz na Vaše zateplení je podmíněno tím, že dodržíte určitá pravidla. Zde není nutno bát se nějakých dramatických omezení, jde o to udělat to zateplení co nejlépe dle doporučení norem a pak ho na domě 10let mít. Mě jako projektantovi se to zdá velmi rozumné a je to jednoznačně dobré i pro stavebníka, který tím, že dodrží podmínky Nová Zelená úsporám, rozhodně získá k penězům z dotací i mnohem vyšší kvalitu zateplení. Podmínky programu v překladu do lidštiny dle mého v podstatě znamenají, peníze dostanete, když to uděláte pořádně a správně, což je ve Vašem zájmu, a program Vám pomůže, aby Vás to nestálo nic nebo moc navíc oproti běžným realizacím.

Např. na 1m2 zateplení fasády lze získat 500 až 800Kč dotací nebo na 1m2 nového okna 2100 až 3800Kč dotací

Na zajištění papírování, projektanta a posudku a technického dozoru je pak také dotace dalších 25 tis Kč (zase polovina předpokládané částky – zde se předpokládají náklady cca do 50tis Kč na to, aby Vám projektant vytvořil pro Vás optimální řešení, energetický specialista aby ho posoudil pro Zelenou úsporám a odborný dozor potom ohlídal, aby bylo vše správně provedené při realizaci).

Při kompletní rekonstrukci běžného rodinného domu lze na tento dům za podmínek, že ho opravdu dobře zateplíte a vyměníte kotel, pořídíte si do domu kvalitní větrání a opravíte otopnou soustavu, případně osadíte fotovoltaickou elektrárnu čerpat dotace až kolem 700.000,- Kč. Což už je slušný příspěvek od státu na kvalitu Vašeho domu a na Vaše budoucí úspory. Nemyslíte? Lze toho dosáhnout kombinací jednotlivých oblastí podpory z programu Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace. A ještě Vám dotace zaplatí část projektové dokumentace – zde je dotace na projekt z Nová Zelená úsporám 30.000,- a z Kotlíkové dotace odhaduji 5.000 až 15.000,-.

 

                         Oblast  B

            =   NOVOSTAVBY

-dotace jsou 300 tis – 450 tis. Kč na dům

- zde lze žádat na správně navržené velmi úsporné novostavby (domy s velmi nízkou energetickou náročností)

Převedeno do lidštiny- jsou to velmi zateplené domy, ve kterých je potřeba topit jen minimální. Domy mají na stěnách cca 22 – 32 cm izolace, ve stropech cca 30-45 cm, a v podlaze kolem 22- 30 cm. Velmi se u nich dbá na správně navržené a hlavně provedené detaily – např. napojení stěn na stropy nebo základy, perfektní osazení oken a pod.

Tyto domy musí být velmi těsné, aby z nich vítr nemohl vytahovat teplo a proto jsou větrané v chladných měsících pomocí větrací jednotky, která zajistí pomocí tzv. rekuperace přívod správného množství již ohřátého čerstvého čistého vzduchu do obytných místností. Kdykoliv během roku si lze otevřít okno, pokud má člověk potřebu. Většina lidí však v zimě potřebu otevírat okna nemá, protože v prostoru domu je krásně čerstvý a teplý vzduch, takže si na to ani nevzpomenou, a v létě pokud mají větrání vypnuté, prostě větrají okny podle potřeby. Domy se staví pokud možno na slunném, nestíněném místě, protože energie slunce se zde velmi využívá. Tento dům lze navrhnout  většinou i s minimem technologií – stačí plynový kotel a větrací jednotka. Ne vždy to však vychází snadno, tak bývá navrženo např. tepelné čerpadlo místo kotle na plyn nebo fotovoltaická elektrárna na střechu apod. Přesněji pro každý případ musí navrhnout řešení odborníci.

- dotace na papírování, dozor  a zkoušky těsnosti domu  jsou dalších  35tis Kč.

 

                          Oblast  C a kotlíkové dotace

   = výměny zdrojů (“ KOTLŮ „), osazení solárních kolektorů, pořízení fotovoltaických elektráren na střechu a osazení větracích jednotek s rekuperací

-  výměna kotlů na uhlí

zpětně lze žádat na výměnu kotlů na uhlí, které jste vyměnili od 1.1.2014 do 15.7.2015 v programu Nová zelená úsporám za zdroj jiný než na uhlí! Zde je dotována jeho výměna za tepelné čerpadlo, kotel na biomasu, plynový kotel a napojení na dálkové teplo z tepláren. Dotace na tyto výměny se pohybují od 15 do 100 tis Kč podle použité technologie.

- výměna kotlů na uhlí pořízených po 15.7.2015 bude dotována už jen  z „Kotlíkových dotací“ 

Maximální náklady, ze kterých bude hrazena kotlíková dotace: 150 tisíc korun tj. maximální výše kotlíkové dotace 127,5 tisíce korun.

VÝŠE PODPORY U KOTLÍKOVÉ DOTACE (kolik můžete dostat na nový kotel) :

  • Kotel výhradně na uhlí 70%
  • Kombinovaný kotel (uhlí + biomasa), plynový kotel 75%
  • Kotle výhradně na biomasu a tepelná čerpadla 80%

zde lze do maximální výše dotace započítat i další opatření, nejen nový kotel:

  • Nová otopná soustava
  • Rekonstrukce otopné soustavy včetně nezbytné regulace a měření, úpravy spalinových cest
  • Finančně méně náročná opatření na snížení energetické náročnosti budovy (max. 20 tisíc korun- výměna oken, přiteplení stropu apod)
  • Služby energetického specialisty
  • Projektová dokumentace

 

- výměna elektrokotle za tepelné čerpadlo je dotována 60 až 100 tis Kč

 

- dotace na solární kolektory je 35 a 50tis Kč.

- dotace na fotovoltaické „elektrárny“ na střechy rodinných domů jsou dotovány 35 až 100 tis Kč

- a dotace na větrací systémy s rekuperací je 75 a 100tis Kč.

dotace na papírování kolem výměny kotlů, osazení větrání, nebo solárních systémů v programu Nová zelená úsporám je 5tis Kč

 

NĚKTERÉ PODMÍNKY

- to co si pořídíte na dotace, je třeba, aby splňovalo podmínky programu – podrobně Vás tím provede Vámi vybraný projektant nebo energetický specialista.

Pro to, abyste si mohli udělat představu, zde několik věcí uvedu

-například:

- polystyrenu v zateplovacím systému musí být dostatečná tloušťka (podložená výpočtem). 10 cm opravdu nestačí a je nesmysl tak málo polystyrenu do zateplovacího systému dnes dávat, ať si firmy říkají co chtějí – většinou rozumná tloušťka vychází od 18 cm a víc. To samé platí pro technologie, ne každá klimatizace dovezená z východu je kvalitním tepelným čerpadlem, jak prezentují někteří výrobci :-)

- pak také je lepší vybírat prověřené výrobky ze seznamu Zelené úsporám, je to jednodušší, protože  prokazovat dostatečnou kvalitu pro program je někdy náročné,  a výrobky v seznamu už to prokázaly předem. Každý dobrý výrobce a firma tam výrobky má, takže se nebojte malého výběru.

Smutné bývá, když si lidé pořídí nekvalitní výrobek nebo technologii, a pak teprv jdou žádat o dotace a zjistí, že výrobek není kvalitní a dotace nedostanou. Je lepší udělat to obráceně – o dotace požádat a pak až víte na co dostanete peníze, teprve si to pořídit.

I Kotlíková dotace má už svůj seznam, které kotle budou podporovány.

- to co děláte na dotace, je třeba mít alespoň  10 let. Což mě osobně přijde v pohodě, úpravy na domě dělám na mnohem delší dobu. :-)

Pokud ale plánujete za dva roky kompletní přestavbu a přístavbu nebo nadstavbu, je to trochu problém, aby se s tím počítalo – nejlepší je podat to rovnou včetně té přístavby nebo nástavby, nebo ty 2 roky počkat a podat to potom.

Osobně, když jsem si kupovala do domu tepelné čerpadlo, doufala jsem, že je tam minimálně 15 let budu mít, a zatím se drží 6 let. Jen pro informaci – tím že jsme na něj dostali dotace, zaplatilo se nám už za 4,5 roku a teď už nám jenom šetří :-), což je na vytápění a teplé vodě úspora 24-32tisíc každý rok, podle toho jak tuhá je zima . Včera mi přišlo vyúčtování a úspora za poslední rok je 31,6tis Kč, takže byla asi hodně teplá zima. :-)

No nic…

Pro hrubou představu, na co se program Nová zelená úsporám zaměřuje by tolik informací pro začátek mohlo stačit, abych Vás nezahltila.

 

Přeji Vám šťastnou dobu dotační :-)