Proč a jak získat peníze – DOTACE JSOU PENÍZE NAVÍC

Pomocí dotací se  prosazují ve společnosti nové myšlenky a vyšší kvalita, ať už je odvětví jakékoliv

Např. ještě před několika málo lety byla okna s trojskly drahá a stavařům i veřejnosti se zdála zbytečná. Po první vlně Zelená úsporám jsou okna s trojskly běžná věc a  jsou cenově téměř srovnatelná s okny s dvojskly, přitom se jedná o velký skok v kvalitě oken.

Za poslední roky se nám společně s kolegy z různých firem podařilo získat desítky milionů z dotací pro majitele domů z programu Zelená úsporám  a 99,6% z majitelů si dotace nemůže vynachválit. (Existuje malé procento méně spokojených – které bohužel narazilo na drobná úskalí, která však nejsou problémem dotací, ale spíš vlastnictví objektů, nedodržení termínů,  špatnou spoluprací mezi některými odborníky nebo úředníky.)

Získat dotaci sice znamená TROCHU papírování navíc, ale není to nic hrozného. Každý z nás jistě rád vyplní  pár formulářů a zaplatí pár tisíc Kč, když mu to zajistí získání až několika stovek  tisíc Kč navíc. A s papírováním pomohou odborníci.

Přistupuji k tomuto tématu čistě pragmaticky - jsme v době dotační – teď jsou moderní dotace, jsou výhodné a dostupné. Budou tu nejspíš jenom pár let - kdo je nevyužije - možná už tak výhodné peníze na pozitivní  změnu ve svém životě nedostane.

         1. Dotace znamenají jen malé závazky

Požadované závazky  jsou samozřejmé věci, které vlastnící domů dělají tak jako tak - třeba když dostanete dotaci na tepelné čerpadlo, musíte ho v domě po nějaký čas opravdu mít (např.5-10 let). Jde o to, abyste ho za rok prostě neprodali, a na dotacích se nechtěli jen obohatit. 

Všechny závazky pro majitele, na které jsme narazili při získávání dotací, byly  rozumné požadavky, které majitelé snadno splnili a neomezovaly je v dalším zvelebování nebo užívání domu, včetně třeba prodeje nebo pronájmu.  Také bych dodala, že přes spousty mnou a kolegy vyřízených dotací - neznám nikoho, kdo by musel dotace vracet!  Vím jen z doslechu  o několika málo případech v republice, kde došlo k problémům, většinou podvodům a nějaká část dotací se vracela.

          2. Papírování

Na  papírování buď stačíte sami nebo vám pomůžou úředníci,  projektant, energetický specialista nebo přímo montážní firma.

Např. dotace na zateplení a výměnu oken, nebo přístavbu domu, se kterými mám nejvíc zkušeností, sice znamenají, že si kvůli nim musíte vzít na pomoc projektanta, ale většinu prací můžete provést svépomocí. Potřebujete fakturu pouze na materiál (bez montáže). 

Dotace téměř zaplatí i toho projektanta, kterého jste si museli vzít. Prostě se vyplatí vzít si odborníky a dotaci dostat.

             3. Že jsou  práce dražší, když se dělají přes dotace už také není pravda.

Ve skutečnosti vyjdou práce levněji. Předvedu  na příkladu:

Pokud zateplíte dům  bez dotací za 350 tisíc Kč podle informací od zateplovací firmy – máte nové zateplení většinou v kvalitě, která je sotva dostačující.

Ale šlo by to mnohem  lépe a dokonce levněji.

Pokud se rozhodnete jít do toho přes dotace - dáte také 350 tisíc, ale přidáte trochu na tloušťce tepelné izolace, což zdraží zateplení o cca 15 tisíc Kč, a také kolem 35 tisíc Kč zaplatíte projektantovi a energetickému specialistovi za zpracování a podání dotace, ale dostanete až 200 tisíc Kč zpět na dotacích (částka je individuální – pro každý případ je nutno ji vypočítat přesně),  =  získáte tedy lepší zateplení a ještě o 150 tis Kč levněji. 

               Díky tomu , že na to jdete přes dotace, uděláte všechny kroky správně, protože pokyny k dotacím Vás povedou a vyhnete se tak opatřením, která nedávají dlouhodobý smysl.

 Ještě na závěr dodám – každou možnost dotace je nutné individuálně posoudit a schválit na příslušných pracovištích úřadů, a zde uvedené názory a příklady jsou souborem mých zkušeností a nezakládají nikomu nárok na získání dotací ani nezaručují úspěšné provedení změn na vašich domech – jen nastiňují možnosti, které lze využít těmi, co chtějí změny provádět. 

Přeji vám mnoho štěstí v době dotační.

V případě dotazů se na mne neváhejte obrátit.